Nieprawdy

Empatia, niskie poczucie własnej wartości wyrażane uniżonością, służeniem innym plus przekonanie, że potrzeby innych są ważniejsze od własnych to przepis na autodestrukcję.

Tak samo zresztą jak blokowanie empatii, niskie poczucie własnej wartości maskowane przebojowością i przekonanie, że własne potrzeby są ważniejsze od cudzych.

Każda nieprawda, każde przekonanie wbrew prawdzie o tym, kim jesteśmy z natury niszczy swojego właściciela. Każda odkryta i doświadczona prawda uwalnia i uskrzydla swojego właściciela.

2 uwagi do wpisu “Nieprawdy

  1. Ale czy naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami,, z natury”? Myślałam, że niektórzy mają pomaganie z uśmiechem we krwi, a inni w życiu nie obejrzą się na drugą osobę, bo takie mają fundamentalne cechy/ temperament itp. Jakoś nie mogę uwierzyć, że wszyscy docelowo powinniśmy być jednakowo empatyczni, o takim samym poczuciu własnej wartości, czy wtedy nie stalibyśmy się jedną masą?

    Polubienie

    1. Dla mnie to dwa odrębne pytania 🙂 Czy genetyka czy wychowanie – jedno i drugie, ale badania i życie pokazują, że to wychowanie/socjalizacja dopuszcza do głosu geny lub nie, podkręca predyspozycje lub je wycisza. Czy wszyscy powinniśmy być tacy sami? Nie sądzę, że to możliwe, mamy miliony cech 🙂 Ale osobiście nie miałabym nic przeciwko temu, żebyśmy byli podobnie empatyczni, zdrowo rozumiejący własną wartość i swoje miejsce na ziemi. Z mojego doświadczenia nie czyni nas to bezbarwną masą, wręcz przeciwnie, umożliwia rozwój naturalnych różnorodnych predyspozycji w korzystny dla wszystkich sposób. Ale rzecz jasna masz prawo mieć inne zdanie 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s