#19

Gdybyśmy wierzyli, że jesteśmy kurami, chcielibyśmy ziarna. To, po co sięgamy, jest odbiciem tego, kim wierzymy, że jesteśmy.

5 uwag do wpisu “#19

 1. skowronpisze

  Fajnie trafiłem, bo to o co chciałem zapytać koresponduje w pewnym sensie z tymi słowami o kurach. Czy jeśli ktoś ma tiki nerwowe (tak zwane), obgryza paznokcie, no nie wiem, wygina palce, wykręca sobie uszy… Czy to jest objaw lęków?
  Czyli ktoś, kto ma takie powiedzmy odruchy – wierzy w to, że jest nerwowy, niespokojny?

  Polubienie

  1. Dokładnie miałam na myśli, że nieświadomie wybieramy w swoim życiu to, co pasuje do naszych nieuświadomionych przekonań o sobie. Kiedy sięgamy po śmieci (w jakimkolwiek sensie), to gdzieś głęboko wierzymy, że właśnie na to zasługujemy. A co do tików nerwowych, to na pewno nie występują bez przyczyny – odzwierciedlają coś, co inaczej nie potrafi wydostać się na zewnątrz, jakiś lęk, jakiś wewnętrzny konflikt. Może być tak, że ktoś wierzy, że jest nerwowy, więc musi to jakoś manifestować zachowaniem, ale częściej jest to symbol autoagresji, wewnętrznej walki jednych przekonań o sobie z innymi.

   Polubione przez 1 osoba

  1. Niezupełnie 🙂 Nawet hipnozą nie można zmusić człowieka do zachowania, które jest sprzeczne z jego głębokimi przekonaniami. Umysł nie uczy się na słowach, tylko na doświadczeniu. Jeżeli zaczniemy się skupiać na momentach, kiedy jesteśmy spokojni i opanowani, podkreślać to, celebrować, wyobrażać sobie takie scenariusze, to faktycznie może nam to pomóc opanować nerwowość, bo nauczymy umysł nowego przekonania, przeprogramujemy go. Ale wmawianie sobie czegoś wbrew temu, co czujemy prowadzi jedynie do zejścia problemu głębiej, do wytworzenia nowych objawów.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s