Żyć świadomie

Ludzki mózg tak samo jak mózgi innych zwierząt dąży do zautomatyzowania jak największej ilości zachowań, wytworzenia jak największej liczby schematów, algorytmów, procedur. Generalnie dąży do ukształtowania człowieka jako zwierzęcia z jak największymi szansami na przeżycie w swoim środowisku, bo reagującego automatycznie – czyli najszybciej – na potencjalne zagrożenie. 

Może nie brzmi to dobrze, ale to jest ta strefa komfortu, do której podświadomie wszyscy w jakimś obszarze nieustannie dążymy; co więcej, z którą kojarzymy szczęście – stan, w którym jest bezpiecznie, ciepło, wszystko jest znane, przewidywalne i działa samo, bez niespodzianek i bez naszego wysiłku… Takie marzenie, perfekcyjny obrazek jak z reklamy, stale bezwietrzny słoneczny dzień. 

Tylko że w momencie, w którym przestajemy się rozwijać, uczyć, doświadczać czegoś nowego, zaczynamy umierać jako ludzie, niezależnie od sytuacji i tego, ile mamy lat. Rutyna zabija w nas to, co najbardziej ludzkie, naszą świadomość siebie – to, od czego zależy nasze poczucie szczęścia. Dlatego paradoksalnie często więcej radości czerpiemy z planowania i podróży niż z osiągniętego celu, choć zdajemy sobie z tego sprawę po czasie. 

W tym kontekście sztuką jest żyć tak świadomie, żeby przeciwdziałać każdemu tworzącemu się schematowi, nie dopuszczać do powstania rutyny, nie poruszać się w koleinach, nie deptać w kółko po swoich śladach. Tworzenie prostych schematów reagowania mamy zakodowane biologicznie jako ekonomiczny system przetrwania organizmu; żeby spełniać się jako ludzie musimy świadomie nauczyć się tworzyć dla siebie odpowiednie wyzwania, nie bać się zmian.

Im bardziej w jakimś obszarze czujemy się niepewni siebie, zagrożeni, tym bardziej potrzebujemy schematów działania. Im większe czujemy zaufanie do siebie, oparcie w sobie, tym bardziej rośnie w tej sferze nasza potrzeba i gotowość doświadczania czegoś nowego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s